Πανεπιστημιακή Κλινική Παθολογικής Ογκολογίας

Η ταυτότητα της Κλινικής

Τηλέφωνα επικοινωνίας

2313 323976

Η Κλινική Παθολογικής Ογκολογίας, ΑΠΘ, ιδρύθηκε τον Ιούλιο του 2003 (Αρ. ΦΕΚ 901) και εντάχθηκε στον Οργανισμό του Γενικού Νοσοκομείου «Παπαγεωργίου» με απόφαση του Διοικητικού Συμβουλίου στη συνεδρίασή του 162/12-07-2004. Η επίσημη έναρξη της λειτουργίας της Κλινικής έγινε τον Σεπτέμβριο του 2005.

Από την ίδρυσή της μέχρι σήμερα η Πανεπιστημιακή Κλινική Παθολογικής Ογκολογίας διευθύνεται από τον Καθηγητή κ. Γεώργιο Φούντζηλα.

Η οργάνωση της Κλινικής σε Μονάδες

Στην Κλινική λειτουργούν οι παρακάτω θεσμοθετημένες εξειδικευμένες Μονάδες:

1. Τμήμα Τακτικών Εξωτερικών Ιατρείων

Λειτουργούν καθημερινά 4 εξωτερικά ιατρεία από τις 8.00 πμ έως τις 4.00μμ

1. Νοσηλευτική Μονάδα (17 κλίνες)
  2. Μονάδα Βραχείας Νοσηλείας (28 θέσεις)
  3. Εργαστήριο Μοριακής Ογκολογίας

Καταστατικές υποχρεώσεις και σκοπός

Η Κλινική Παθολογικής Ογκολογίας εξυπηρετεί διδακτικές, ερευνητικές και νοσηλευτικές ανάγκες στο γνωστικό αντικείμενο της Παθολογικής Ογκολογίας σε θέματα που αφορούν στη διάγνωση και θεραπεία των νεοπλασματικών παθήσεων, όπως επίσης και των επιπλοκών που προκύπτουν από τις παρεμβάσεις αυτές.

Στο γνωστικό αντικείμενο της Κλινικής περιλαμβάνονται η διάγνωση, η διαφορική διάγνωση και η θεραπευτική προσέγγιση των νοσημάτων της Παθολογικής Ογκολογίας.

Το έργο της Κλινικής Παθολογικής Ογκολογίας με τις εξειδικευμένες Μονάδες της διακρίνεται σε: εκπαιδευτικό, ερευνητικό, κλινικο-εργαστηριακό και κλινικό.