Επισκεπτήριο Κλινικών

Για τη διασφάλιση της καλής λειτουργίας του Νοσοκομείου, αλλά και την καλύτερη περίθαλψη των νοσηλευομένων το επισκεπτήριο πρέπει να είναι περιορισμένο και μόνο:

Δευτέρα - Παρασκευή

Από 16:00 έως 18:00
Σάββατο, Κυριακή & Αργίες
Από 11:00 έως 13:00 & 16:00 έως 18:00

Επισκεπτήριο Μονάδας Εντατικής Θεραπείας:

Επισκεπτήριο και ενημέρωση συγγενών α΄ βαθμού: καθημερινά 15:15 - 16:30 μμ (2 άτομα ανά ασθενή για 10 λεπτά)

Γενικές επισημάνσεις

• Η παραμονή συγγενών και φιλικών προσώπων στους θαλάμους θα πρέπει ναι είναι σύντομη και να αποφεύγεται η παρουσία παιδιών.
  • Η παραμονή επισκεπτών και συνοδών εκτός του ωραρίου του επισκεπτηρίου απαγορεύεται, εκτός εάν ειδικοί λόγοι το επιβάλλουν, οπότε και απαιτείται έγγραφη ειδική άδεια.
  • Το νοσηλευτικό προσωπικό είναι άριστα εκπαιδευμένο στην παροχή νοσηλευτικής φροντίδας, οπότε και απαγορεύεται η παραμονή συγγενών ή «αποκλειστικών» νοσοκόμων.
  • Η ησυχία είναι και πρέπει να είναι το χαρακτηριστικό γνώρισμα κάθε νοσοκομείου.
  • Απαγορεύεται να διατηρούνται τρόφιμα μέσα στους θαλάμους νοσηλείας.
  • Απαγορεύεται η χρήση κινητών τηλεφώνων και τηλεοράσεων μέσα στις κλινικές καθώς και η δυνατή ακρόαση ραδιοφώνων, παρά μόνο με ατομικά ακουστικά.
  • Τόσο οι ασθενείς όσο και οι συνοδοί τους οφείλουν να φροντίζουν για τη διατήρηση της καθαριότητας όλων των χώρων. Να μην κάθονται στα κρεβάτια, να μη τρώνε και να μη διατηρούν άνθη μέσα στους θαλάμους.