Υποδομή εργαστηρίου

Τηλέφωνα επικοινωνίας

Υποδομή εργαστηρίου

Το κύριο Εργαστήριο Πυρηνικής Ιατρικής βρίσκεται στο ισόγειο του ΓΝΘ «ΠΑΠΑΓΕΩΡΓΙΟΥ» σε μία έκταση 750 m² όπου υπάρχουν οι απαραίτητοι χώροι για την λειτουργία του Διαγνωστικού τμήματος. Σε άλλο χώρο ~60 m² εντός του Νοσοκομείου και πλησίον του πρώτου, υπάρχει και το Θεραπευτικό τμήμα με δύο πλήρως εξοπλισμένα θωρακισμένα δωμάτια για θεραπεία είτε με Ραδιενεργό ιώδιο είτε με άλλα ραδιοφάρμακα.

Α. ΔΙΑΓΝΩΣΤΙΚΟ ΤΜΗΜΑ: ΧΩΡΟΙ ΚΑΙ ΕΞΟΠΛΙΣΜΟΣ

Α1. ΧΩΡΟΙ

Περιλαμβάνει τους παρακάτω χώρους

• Αναμονής ασθενών
  • Αναμονής ασθενών που χορηγήθηκε ραδιοφάρμακο
  • Θερμό Εργαστήριο παρασκευής και χορήγησης ραδιοφαρμάκων
  • Χώρος σήμανσης ερυθρών και λευκών αιμοσφαιρίων σε άσηπτες συνθήκες
  • Σωματικής και φαρμακευτικής κόπωσης για την σπινθηρογραφική εξέταση της αιμάτωσης του μυοκαρδίου
  • Τρεις χώροι διενέργειας in vivo απεικονιστικών εξετάσεων με τις αντίστοιχες τομογραφικές γ-cameras πλήρως εξοπλισμένες.
  • Χώρος δοκιμασίας πρόσληψης ραδιόφαρμάκων για ειδικές in vivo και in vitro εξετάσεις (uptake ιωδίου, αιματολογικές εξετάσεις, μέτρησης νεφρικής λειτουργίας κλπ )
  • Χώρος in vitro εξετάσεων ( RIA, IRMA κλπ) και αιματολογικών εξετάσεων
  • Χώρος επεξεργασίας και αξιολόγησης αποτελεσμάτων με δίκτυο Η/Υ.
  • Γραφεία προσωπικού - Αποθηκευτικοί χώροι

Α2. ΚΥΡΙΟΣ ΜΗΧΑΝΟΛΟΓΙΚΟΣ - ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΟΣ ΕΞΟΠΛΙΣΜΟΣ

• Πλήρης Εξοπλισμός Θερμού Εργαστηρίου (Dose Callibrator, Θωρακισμένες κρύπτες κλπ) με κατάλληλο αεραγωγό
  • Τρεις τομογραφικές (SPECT) γ-cameras. Οι δυο είναι τύπου Vertex-Plus Epic της εταιρείας ADAC-Philips (με δύο ανιχνευτές) και η μία τύπου Genesys με έναν ανιχνευτή της ίδιας Εταιρείας,
  • Ένα σύστημα μέτρησης πρόσληψης ιωδίου από τον θυρεοειδή αδένα (thyroid uptake) και άλλων αιματολογικών και νεφρολογικών μελετών in vivo και in vitro τύπου Biodex Atomlab 950.
  • Εργαστηριακός εξοπλισμός in vitro με μετρητή γ-ακτινοβολίας Wallac 1470 Wizard
  • Εργαστηριακός εξοπλισμός in vitro με μετρητή β-ακτινοβολίας Packard TriCarb 2100
  • Σύγχρονος κυλιόμενος τάπητας (Treadmill) για σωματικές κοπώσεις της Εταιρείας GE Marquette μοντέλο T 2100 με ηλεκτροκαρδιογραφική σύνδεση και με λογισμικό Cardiosoft v 6.01
  • Απινιδωτής καρδιάς NIHON KOHEN Cardiolite και ένας επιπλέον ηλεκροκαρδιογράφος
  • Τέσσερεις ηλεκτρονικοί υπολογιστές (Η/Υ) σε δίκτυο. Οι τρεις Η/Υ υποστηρίζουν το λειτουργικό σύστημα UNIX και ο τελευταίος Windows, με την πιο σύγχρονη αναβάθμιση προγραμμάτων πυρηνικής ιατρικής ( JetStream v 3.0 της Phillips).
  • Δύο Εκτυπωτές Drystar 2000 της Agfa σε έγχρωμο και ασπρόμαυρο φίλμ.
  • Ψυχόμενη Φυγόκεντρος , απλές φυγόκεντροι, φυγόκεντρος μικροαιματοκρίτη
  • Υδατόλουτρο
  • Ηλεκτρονικός Ζυγός ακριβείας
  • Δύο αντλίες έγχυσης ραδιοφαρμάκων
  • Καταψύκτες και ψυγεία
  • Μεγάλη στήλη ιοανταλλακτικής ρητίνης για παραγωγή απεσταγμένου ύδατος

Β1. ΘΕΡΑΠΕΥΤΙΚΟ ΤΜΗΜΑ

Το θεραπευτικό τμήμα έχει όλες τις νόμιμες προδιαγραφές A3 και ελέγχεται από τον Δημόκριτο. Περιλαμβάνει : α) θωρακισμένο προθάλαμο και δύο θωρακισμένα δωμάτια παραμονής ασθενών όπου χορηγούνται θεραπευτικές δόσεις Ι-131 (με μέγιστη επιτρεπόμενη ετήσια χορηγούμενη ποσότητα 385.000 MBq) ή και άλλα θεραπευτικά ραδιοφάρμακα ( π.χ In-111 Octreoscan ή I-131 MIBG μόνο σε ενήλικες) και β) ένα σύστημα διάθεσης ραδιενεργών λυμάτων δύο δεξαμενών.

Β2. ΚΥΡΙΟΣ ΜΗΧΑΝΟΛΟΓΙΚΟΣ - ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΟΣ ΕΞΟΠΛΙΣΜΟΣ

Το κάθε θωρακισμένο δωμάτιο διαθέτει κλίνη, τουαλέτα με μπάνιο, ειδικό λοιπό ξενοδοχειακό εξοπλισμό, κλειστό κύκλωμα τηλεπαρακολούθησης των ασθενών με τηλεφωνική σύνδεση, τηλεόραση, ηλεκτροκαρδιογράφο και λοιπό απαραίτητο ιατρικό εξοπλισμό επειγόντων καταστάσεων.
Υπάρχει πλήρες σύστημα μέτρησης γ-ακτινοβολίας με τρεις μετρητές ακτινοβολίας, έναν σε κάθε θωρακισμένο δωμάτιο για καθημερινή ολοσωματική μέτρηση της γ-ακτινοβολίας του ασθενή σε ορισμένη απόσταση και έναν στη στάση των νοσηλευτριών όπου βρίσκεται και η συσκευή ανάγνωσης τύπου ALMO 3 του οίκου MED Nuclear - Medizintechnik, Dresden GmbH.