Γενικά

Το Ακτινολογικό Εργαστήριο προσφέρει υπηρεσίες πρόληψης, διάγνωσης και επεμβατικής ακτινολογίας. Επίσης δραστηριοποιείται στον τομέα της επιστημονικής εκπαίδευσης (με δημοσιεύσεις και ανακοινώσεις σε ελληνικά και διεθνή συνέδρια και την διοργάνωση ημερίδων), καθώς και στην εκπαίδευση και μετεκπαίδευση νέων ακτινολόγων είτε με τα καθημερινά μαθήματα των ειδικευομένων του Γ.Ν.Παπαγεωργίου, είτε με τις ημερίδες για τους ειδικευόμενους όλης της Β. Ελλάδος που γίνονται κατά τακτά χρονικά διαστήματα.

Τα τμήματα του αξονικού και μαγνητικού τομογράφου συμμετέχουν καθημερινά στην ολοήμερη λειτουργία του Νοσοκομείου και τα τμήματα μαστογραφίας, υπερήχων μαστού και triplex κάθε Δευτέρα, Τρίτη και Τετάρτη.

Υποδομή

Η βασική υλικοτεχνική υποδομή του Εργαστηρίου αποτελείται από 1 μαγνητικό τομογράφο, 2 αξονικούς τομογράφους (ο ένας χρησιμοποιείται και για την ακτινοθεραπεία), 1 αγγειογράφο, 5 μηχανήματα υπερήχων, 1 ψηφιακό  μαστογράφο, 1 μηχάνημα μέτρησης οστικής πυκνότητας, 2 ακτινοσκοπικά και 2 ψηφιακά ακτινογραφικά μηχανήματα.

Τμήματα

ΚΛΑΣΙΚΗ ΑΚΤΙΝΟΛΟΓΙΑ-  –ΟΣΤΕΟΠΟΡΩΣΗ – ΑΚΤΙΝΟΣΚΟΠΗΣΕΙΣ

Υπεύθυνος ιατρός: Στρατηλάτη Σοφία- Διευθύντρια

Ιατροί: Παπαστεργίου Χρήστος- Επιμελητής Α΄

Εξετάσεις: Ακτινογραφίες, ivp πυελογραφίας, διάβαση λεπτού και παχέος εντέρου, σαλπιγγογραφίες, έλεγχος οισοφάγου, κυστεογραφία ενηλίκων/ παίδων, μέτρηση οστικής πυκνότητας

• Μηχάνημα Οστεοπόρωσης (1:) Hologic Discovery QDR Series
  • Ακτινοσκοπικά Μηχανήματα (2) SIEMENS SIREGRAPH FLUOROSPOT
  • Απλό ακτινογραφικό μηχάνημα για θώρακες (1): SIEMENS DIGISCAN 2T
  • Απλό ακτινογραφικό μηχάνημα (γενικής χρήσεως) (1): SIEMENS VERTIX MULTIX
  • ΤΕΠ: SIEMENS VERTIX 3D (1) & SIEMENS VERTIX E  (1)

ΤΜΗΜΑ ΜΑΣΤΟΥ

Υπεύθυνοι ιατροί: Μαλκότση Τριάδα- Επιμελήτρια Α΄, Ροδοκαλάκης Γεώργιος- Επιμελητής Β΄

Ιατροί: Μαλκότση Τριάδα- Επιμελήτρια Α΄, Ροδοκαλάκης Γεώργιος- Επιμελητής Β΄

Εξετάσεις: Μαστογραφίες, Υπέρηχοι μαστού, τοποθέτηση καθετήρων (hook), FNA & CORE βιοψίες

Μηχανήματα:

• Ψηφιακός Μαστογράφος : HOLOGIC Selenia Full Field Digital Mammography System. (με μηχάνημα για τις στερεοτακτικές βιοψίες (mammotom-digital spot mammography και  CAD)
  • Μαστογράφος απλός: SIAS, BENNET
  • Υπέρηχος (1): PHILIPS IU22

ΝΕΥΡΟΑΚΤΙΝΟΛΟΓΙΑ

Υπεύθυνη ιατρός: Χονδροματίδου Στέλλα-Διευθύντρια

Ιατροί: Χονδροματίδου Στέλλα- Διευθύντρια, Εμμανουηλίδου Μαρία -Διευθύντρια, Γκουτσαρίδου Φωτεινή -Επιμελήτρια Α΄

Εξετάσεις: CT & MRI εγκεφάλου, σπονδυλικής στήλης

Μηχανήματα:

• Μαγνητικός Τομογράφος  (1:) Philips Ingenia 3.0T (με ψηφιακή τεχνολογία Dstream)

ΑΚΤΙΝΟΛΟΓΙΑ ΣΩΜΑΤΟΣ

Υπεύθυνος Ιατρός: Γιαταγάνας Γεώργιος-Διευθυντής

Ιατροί: Στρατηλάτη Σοφία- Διευθύντρια, Μοριχοβίτου Ανθούλα-Διευθύντρια, Τσαντιρίδης Χρήστος -Επιμελητής Α, Παπαποστόλου Παναγιώτα -Επιμελήτρια Α, Παπαιωάννου Σοφία -Επιμελήτρια Β΄

Εξετάσεις: CT, MRI, US εξετάσεις σώματος, βιοψίες

• Υπέρηχος (1): PHILIPS IU22
  • Υπέρηχοι (2): SIEMENS SONOLINE G 605

ΕΠΕΜΒΑΤΙΚΗ ΑΚΤΙΝΟΛΟΓΙΑ-ΚΛΑΣΙΚΗ ΑΓΓΕΙΟΓΡΑΦΙΑ

Υπεύθυνος ιατρός: Φιλιππίδης Άντης- Διευθυντής

Ιατροί: Φιλιππίδης Άντης- Διευθυντής, Βλαχοδήμος Απόστολος- Επιμελητής Α΄, Παπαγιάννης Βασίλειος- Επιμελητής Β΄

Εξετάσεις: ψηφιακές αφαιρετικές αρτηριογραφίες-DSA, διαδερμικές αγγειοπλαστικές με τοποθέτηση μεταλλικού stent, διαγνωστικές φλεβογραφίες κάτω και άνω άκρων, φλεβογραφίες άνω άκρου- άνω κοίλης φλέβας, φιστουλογραφίες, εμβολισμοί αρτηριακών κλάδων (κυρίως αγγειοβριθών όγκων νεφρών, κλάδων της έσω λαγονίου- όγκων ελάσσονος πυέλου, κλάδων της έξω καρωτίδος, αιμαγγειώματα, ρινοαγγειώματα, ανευρύσματα νεφρικών κ.α.), χημειοεμβολισμοί ΗΚΚ, παροχετεύσεις χοληφόρων με τοποθέτηση είτε εξωτερικής είτε έσω- εξωτερικής παροχέτευσης, αγγειοπλαστικές χοληδόχου ή κοινού ηπατικού πόρου με τοποθέτηση μεταλλικού stent, διαδερμικές χολαγγειογραφίες, παροχετεύσεις ενδοκοιλιακών συλλογών, θερμοκαυτηριάσεις (RF Ablation), νεφροστομίες, χολοκυστοστομίες, διαδερμικές τοποθετήσεις stent στον ουρητήρα, τοποθετήσεις φίλτρου κάτω κοίλης φλέβας, τοποθετήσεις καθετήρα θρομβόλυσης, εγχύσεις απόλυτης αλκοόλης σε κύστη ήπατος.

Μηχανήματα:

• Αγγειογράφος ( 1): SIEMENS MULTISTAR T.O.P.

ΜΥΟΣΚΕΛΕΤΙΚΟ

Υπεύθυνη ιατρός: Μπιντούδη Αντωνία- Επιμελήτρια Β΄

Εξετάσεις: US, CT, MRI εξετάσεις μυοσκελετικού συστήματος, βιοψίες μυοσκελετικού, θερμοκαυτηριάσεις οστεοειδούς οστεώματος και όγκων οστών, θερμοαυτηριασμός νευρώματος Morton, εγχύσεις κορτιζόνης- αναλγητικών και αντιφλεγμονωδών, αρθρογραφίες.

• Υπέρηχος (1): PHILIPS Epic 5G