Αιματολογικό Εργαστήριο

Σύντομο Ιστορικό

Το Αιματολογικό Τμήμα συστάθηκε από την έναρξη λειτουργίας του Νοσοκομείου «Παπαγεωργίου».

Ποοσωπικό

1. Δρ. Κιουμή Άννα – Αναπληρώτρια Συντονίστρια Διευθύντρια (Τηλ.2313 323285).

2.  Δρ.Τοπαλίδου Μαρία –Διευθύντρια Αιματολογίας-Μονάδα Αιμόστασης (Τηλ. 2313 323286).

3. Παπαδάκης Εμμανουήλ- Επιμελητής Α’ –Μονάδα Αιμόστασης (Τηλ. 2313 323699).

4. Δρ. Κοκοβιάδου Κυριακή-Επιμελήτρια Α’ (Τηλ.2313 323286).

5. Μπαντή Αναστασία- Επιμελήτρια Α’ (Τηλ.2313 323699).

6. Παπαδόπουλος Βασίλειος –Ειδικός Αιματολόγος, Επικουρικός Ιατρός (Τηλ. 2313 323286).

7. Ευστρατιάδου Μαρία- Ειδικευόμενη Αιματολογίας (Τηλ. 2313 323286).

8. Ευφραιμίδου Σμαράγδα –Βιοχημικός (Τηλ. Εσωτερικό 4283).

Τεχνολόγοι Ιατρικών Εργαστηρίων:

Μέρμιγκα Ευτέρπη  - Υπεύθυνη Αιματολογικού Εργαστηρίου(Τηλ.2313 323284 και 2313 323288).

Αμοιρίδου Κωνσταντίνα, Ασλανίδου Βικτωρία, Δελή Γεωργία, Καραπιπερίδου Αναστασία,  Κιουλπεκίδου Σοφία, Κουλερίδου Λουκία, Λεμονίδου Κυριακή, Μιτσικάρη Μαρία, Μιχαήλ Δέσποινα, Μπακίδου Χρυσή, Μπεσίνα Μαρία-Ελίνα, Πόντικα Αθανασία, Χατζηδημητρίου Μαρία.

Νοσηλευτές Αιμοδοσίας:

Μπακαλίδου Κυριακή – Προϊσταμένη Αιμοδοσίας (Τηλ. 2313 323293)

Παλάζη Γαρυφαλλιά, Θεοδωρίδου Ελένη, Τραγανάκη Παναγιώτα, Αγγελίδου Ελευθερία, Συντριβάνης Αναστάσιος, Βογιατζή Βασιλική, Μόσχου Αργυρώ, Ρουσάκη Χρύσα.

Δραστηριότητες

Οι δραστηριότητές του είναι οι ακόλουθες:

1. Εργαστηριακό Τμήμα:

* Γενικές Αιματολογικές εξετάσεις όλων των Τμημάτων

* Πλήρης έλεγχος αιμόστασης και διερεύνηση θρομβοφιλίας-μοριακή μέθοδος

* Ταυτοποίηση Αιματολογικών Νοσημάτων με κυτταρομετρία ροής.

* Ηλεκτροφόρηση Hb για διερεύνηση αιμοσφαιρινοπαθειών.

2. Τμήμα Αιμοδοσίας:

* Καθορισμός Ομάδας Αίματος και Φαινοτύπου-Έλεγχος για παρουσία αντισωμάτων, Διερεύνηση Ασυμβατότητας,

* Διασταυρώσεις Αίματος-Χορήγηση Αίματος και παραγώγων αυτού προς μετάγγιση (τα προς μετάγγιση αίματα και παράγωγα λαμβάνονται από το Κέντρο Αίματος του Νοσοκομείου ΑΧΕΠΑ).

3.  Μονάδα Αιμόστασης :

* Με εμπειρία πλέον των 15 ετών το Ιατρικό Δυναμικό της παρακολουθεί πολλές οικογένειες με διαταραχές της Αιμόστασης. Εβδομαδιαίος κύκλος εξεταζομένων ασθενών -100 άτομα. Η Μονάδα μας λειτουργεί συμβουλευτικά για τα Νοσοκομεία της Πόλης μας και της ευρύτερης περιοχής της Μακεδονίας.

* Διερεύνηση-Θεραπεία-Παρακολούθηση Ασθενών με Θρομβωτικές και Αιμορραγικές Διαταραχές.

* Αντιμετώπιση-Θεραπεία Εγκύων με προβλήματα Αιμόστασης, καθ’ έξιν αποβολές (από τα πρωτοπόρα τμήματα χορήγησης αντιπηκτικής αγωγής σε εγκύους με καθ’ έξιν αποβολές).

4.  Κλινικό Τμήμα:

* Καθημερινά Εξωτερικά Ιατρεία Γενικής Αιματολογίας και Ειδικά Ιατρεία Λεμφωμάτων και Πλασματοκυτταρικών Δυσκρασιών.

* Τμήμα Βραχείας Νοσηλείας (Ειδικές Θεραπείες – Επεμβατικός Έλεγχος – Διάγνωση).

* Νοσηλεία Αιματολογικών Ασθενών  στις Παθολογικές Κλινικές.

* Συμβουλευτικές Εκτιμήσεις για όλα τα Τμήματα του Νοσοκομείου.