Ιστορικό

Τηλέφωνα επικοινωνίας

2313 323586

Η  Β' Χειρουργική Κλινική του νοσοκομείου Παπαγεωργίου ξεκίνησε την λειτουργία της στα μέσα του Ιανουαρίου του 2000 και ήταν το πρώτο χειρουργικό τμήμα που λειτούργησε στο νοσοκομείο αυτό. Προέρχεται από την μετεγκατάσταση της Χειρουργικής Κλινικής του Νοσοκομείου Αγιος Παύλος, παράρτημα Φράγκων, και είναι μία Κλινική Δημοσίου Δικαίου.
Αυτή ήταν που ανάλαβε πρώτη την δραστηριοποίηση των χειρουργικών υποδομών του νοσοκομείου, την οργάνωση των χειρουργείων και έδωσε την πρώτη ώθηση στον Χειρουργικού Τομέα.
Η επάνδρωσή της αρχικά προήλθε από ιατρικό και νοσηλευτικό προσωπικό που μετακινήθηκε από άλλα δημόσια νοσοκομεία και σταδιακά εντάχθηκε στις διοικητικές δομές του νοσοκομείου Παπαγεωργίου.
Όραμα όλων αυτών των προσώπων που μετακινήθηκαν αυτοβούλως ήταν η λειτουργία τους μέσα σε ένα σύγχρονο και κόσμιο περιβάλλον με όλες εκείνες τις υλικοτεχνικές υποδομές που διασφαλίζουν την ποιότητα της παροχής υπηρεσιών υγείας.