Κανόνες Λειτουργίας για τους Συνοδούς

A. ΕΠΙΣΚΕΠΤΗΡΙΟ

• Νεογνά και Βρέφη (έως 6 μηνών) Δεν επιτρέπεται η παραμονή συνοδών. Επιτρέπεται η επίσκεψη, μόνο με κατάλληλη ένδυση για 15 min την ημέρα, για την πρόληψη επιπλοκών και λοιμώξεων.
  • Νήπια (6 μηνών – 3 ετών) Επισκεπτήριο 14:00 μ.μ. – 18:00 μ.μ. Ένας συνοδός ανά παιδί.
  • Παιδιά (3 - 14 ετών)
    Χειρουργημένα : Επισκεπτήριο 14:00 μ.μ. – 18:00 μ.μ.
    Μη χειρουργημένα : Επισκεπτήριο 16:00 μ.μ. – 18:00 μ.μ.
  • Δεν επιτρέπεται για καμία από τις παραπάνω περιπτώσεις, η παραμονή των συνοδώντο βράδυ. Θα επιτραπεί μόνο σε ειδικές ή βαριές περιπτώσεις και για όσες προβλέπεται νοσηλεία άνω των 5 ημερών.
  • Σαββατοκύριακα και Αργίες (Βρέφη > 6 μηνών, Νήπια, Παιδιά έως 14 ετών)
    Επισκεπτήριο 11 π.μ. – 13:00 μ.μ. και 16:00 μ.μ. – 18:00 μ.μ.

Β. ΠΑΡΑΜΟΝΗ ΣΥΝΟΔΩΝ – ΓΕΝΙΚΕΣ ΟΔΗΓΙΕΣ

• Η παραμονή συγγενών και φιλικών προσώπων στους θαλάμους θα πρέπει να είναι σύντομη και να αποφεύγεται η παρουσία παιδιών
  • Η παραμονή επισκεπτών και συνοδών εκτός του ωραρίου του επισκεπτηρίου απαγορεύεται, εκτός εάν ειδικοί λόγοι το επιβάλλουν, οπότε και απαιτείται έγγραφη ειδική άδεια.
  • Το νοσηλευτικό προσωπικό είναι άριστα εκπαιδευμένο στη παροχή νοσηλευτικής φρο- ντίδας, oπότε και απαγορεύεται η παραμονή συγγενών ή «αποκλειστικών» νοσοκόμων.
  • Η ησυχία είναι και πρέπει να είναι το χαρακτηριστικό γνώρισμα κάθε νοσοκομείου
  • Απαγορεύεται να διατηρούνται τρόφιμα μέσα στους θαλάμους νοσηλείας
  • Απαγορεύεται η χρήση κινητών τηλεφώνων και τηλεοράσεων μέσα στις κλινικές, καθώς και η δυνατή ακρόαση ραδιοφώνων, παρά μόνο με ατομικά ακουστικά.
  • Τόσο οι ασθενείς, όσο και οι συνοδοί τους, οφείλουν να φροντίζουν για τη διατήρηση της καθαριότητας όλων των χώρων. Να μη κάθονται στα κρεβάτια, να μη τρώνε και να μη διατηρούν άνθη μέσα στους θαλάμους.

Γ. ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ-ΕΞΙΤΗΡΙΑ

• Η ενημέρωση και τα εξιτήρια των γονέων και κηδεμόνων, θα γίνεται από τον υπεύθυνο ιατρό του θαλάμου, ενώ κάθε Τρίτη και Πέμπτη στις 11:00 π.μ. - 12:00 μ.μ. γίνεται η ενημέρωση για τους μικρούς ασθενείς από τον Διευθυντή της Κλινικής, μόνον στους γονείς τους.
    Σε άλλους συνοδούς δεν θα δίνονται λεπτομέρειες.

Δ. ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ

• Εάν η συμπεριφορά των συνοδών είναι ανάρμοστη, τότε σύμφωνα με τον νόμο θα γίνεται πειθαρχικό εξιτήριο.

Ε. ΜΗ ΑΠΟΔΟΧΗ

• Σε περίπτωση που οι γονείς και οι συνοδοί δεν αποδέχονται τον παραπάνω κανονισμό λειτουργίας της Κλινικής, τότε μπορούν να μην αποδεχθούν την εισαγωγή, υπογράφοντας την ανάλογη δήλωση.