Κλινικό - Επιστημονικό - Εκπαιδευτικό έργο

ΚΛΙΝΙΚΟ ΕΡΓΟ

Στη Κλινική, αντιμετωπίζονται όλες οι ορθοπαιδικές παθήσεις και κακώσεις, τόσο σε ενήλικες όσο και σε παιδιά.
Από την 10/1/2000 μέχρι το τέλος του 2006 νοσηλεύτηκαν στην Κλινική 10352  ασθενείς και έγιναν 9518 χειρουργικές επεμβάσεις. Τα αναλυτικά στατιστικά στοιχεία για το 2006 είναι:

1. εισαγωγές: 1966 (από τις οποίες επείγουσες: 419)
  2. χειρουργεία: 1248 (από τα οποία επείγοντα: 225)
  3. εξετασθέντες στα τακτικά εξωτερικά ιατρεία: 7156
  4. εξετασθέντες στα Επείγοντα: 4559

ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΟ - ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟ ΕΡΓΟ

Η Κλινική δεν ξέχασε ότι εκτός της παροχής υπηρεσιών, έχει και επιστημονική αποστολή και ευθύνη για την εκπαίδευση των νέων ορθοπαιδικών ιατρών.
Έτσι, τηρείται πρόγραμμα εκπαίδευσης και τα μέλη της Κλινικής συμμετέχουν ενεργά σε διάφορες επιστημονικές εκδηλώσεις (διαλέξεις, συμπόσια, ανακοινώσεις, συνέδρια ελληνικά και διεθνή).
Από την ημέρα εγκατάστασης μέχρι σήμερα, έχουν ολοκληρώσει με επιτυχία την εκπαίδευσή τους 15  νέοι συνάδελφοι.
Θεωρούμε, ιδιαίτερα τιμητικό για το εκπαιδευτικό έργο της κλινικής, ότι μόλις αποφοίτησε ιατρός, μετά από αυστηρή επιλογή, έλαβε την υποτροφία -Νιάρχου- για να μετεκπαιδευτεί 1 χρόνο στο Special Surgery Hospital της Νέας Υόρκης.