Συμμετοχή σε Ημερίδες

1. Αδελφοποίηση με Νοσοκομείο Royal Brompton, τον Απρίλιο του 2000.
  2. "Πανελλήνιο Σεμινάριο Επείγουσας Νοσηλευτικής Φροντίδας" οργάνωση από το ΓΝ Παπαγεωργίου και το ΕΚΑΒ Θεσ/νίκης, Θεσ/νίκη Μάιος 2001.
  3. "Καρκίνος πνεύμονα" Επιστημονική Ημερίδα του Ακτινολογικού Εργαστηρίου του Νοσοκομείου Παπαγεωργίου, Φεβρουάριος 2002.
  4. "Νεοπλάσματα του πνεύμονα" Επιστημονική Συνάντηση της Ελληνικής
    Κυτταρολογικής Εταιρείας στο Νοσοκομείο Παπαγεωργίου, Φεβρουάριος 2002.
  5. Επιστημονικό διήμερο "Ημέρες Καρδιάς-Σημερινές απόψεις σε καθημερινά καρδιολογικά θέματα". Αμφιθέατρο ΓΠΝ 'Παπαγεωργίου', Θεσσαλονίκη 13-14.2.2002
  6. "Διημερίδα για τη χρόνια αποφρακτική πνευμονοπάθεια και τη φυματίωση"
    της Β΄ Πνευμονολογικής Κλινικής του ΓΝ 'Γ. Παπανικολάου' Θεσ/νίκη, Νοέμβριος 2002.
  7. "Νευροενδοκρινικοί όγκοι πνεύμονος και όγκοι του μεσοθωρακίου"
    Μετεκπαιδευτικό Σεμινάριο της Εταιρείας Μελέτης Πνευμονοπαθειών και Επαγγελματικών Παθήσεων Θώρακος, Θεσ/νίκη Φεβρουάριος 2003.
  8. "Επικίνδυνη για τη ζωή πνευμονία και μυκητιάσεις πνευμόνων"
    Μετεκπαιδευτικό Σεμινάριο της Εταιρείας Μελέτης Πνευμονοπαθειών και Επαγγελματικών Παθήσεων Θώρακος, Θεσ/νίκη 22 Φεβρουαρίου 2003.
  9. "8ο Μετεκπαιδευτικό Πνευμονολογικό Σεμινάριο" της Πνευμονολογικής
    Κλινικής του Πανεπιστημίου Ιωαννίνων, Ιωάννινα Απρίλιος 2005.
  10. "Η ΧΑΠ στην Πρωτοβάθμια Περίθαλψη" , Επιστημονική Ημερίδα του Ιατρικού
    Συλλόγου Καστοριάς υπό την αιγίδα της Ελληνικής Πνευμονολογικής Εταιρίας με θέμα Καστοριά Απρίλιος 2006.
  11. "ΧΑΠ 2006-Νέα δεδομένα και εξελίξεις", Σεμινάριο Συνεχιζόμενης Ιατρικής Εκπαίδευσης στη ΧΑΠ της Ελληνικής Πνευμονολογικής Εταιρείας Ερέτρια, Σεπτέμβριος 2006.
  12. Η κ. Κάκουρα συμμετείχε στην οργανωτική επιτροπή του 11ου,12ου,13ου 14ου και 15ου Πανελληνίων Πνευμονολογικών Συνεδρίων .