Ιστορικό - Προσωπικό

Τηλέφωνα επικοινωνίας

Η πρώτη κλινική που λειτούργησε στο νοσοκομείο

Ιστορικό

Τα Εξωτερικά ιατρεία της κλινικής ξεκίνησαν την λειτουργία τους την πρώτη ημέρα λειτουργίας του νοσοκομείου στις 16/8/1999. Η κλινική ξεκίνησε την λειτουργία της στις 22/11/1999 και ήταν η πρώτη κλινική που λειτούργησε και νοσήλευσε ασθενείς στο νοσοκομείο. Αξίζει να σημειωθεί ότι από τις 1/1/2000, σε διάστημα ενός μηνός λειτουργίας της συμμετείχε στο πρόγραμμα εφημεριών των παθολογικών κλινικών του Νομού Θεσσαλονίκης.

Παρά τον περιορισμένο αριθμό ειδικών παθολόγων ανταπεξέρχεται πλήρως σ΄όλο το φάσμα νοσηλευτικού και εκπαιδευτικού έργου, που χαρακτηρίζει πολυπληθέστερες παθολογικές κλινικές, πανεπιστημιακές ή του ΕΣΥ.

Ιατρικό Προσωπικό

Το ιατρικό προσωπικό της κλινικής αποτελούν

1. Τζατζάγου Γλυκερία, Δ/ντρια Παθολογίας, Αναπληρώτρια Συντονίστρια Διευθύντρια, με εξειδίκευση στις ΧΜΘ συμπαγών όγκων και στον σακχαρώδη διαβήτη
  2. Καλαμπάκας Αθανάσιος, Διευθυντής Γαστρεντερολόγος
  3. Γαβρά Μαρία, Διευθύντρια, Παθολόγος με εξειδίκευση στην υπέρταση
  4. Καρατζίδου Κυπαρισσία, Διευθύντρια, Παθολόγος με εξειδίκευση στον σακχαρώδη διαβήτη
  5. Γκαγκάλης Αστέριος, Επιμελητής Α, Γαστρεντερολόγος
  6. Καρακοζογλου Αναστάσιος, Επιμελητής Α, Παθολόγος με εξειδίκευση στον σακχαρώδη διαβήτη
  7. Μικούδη Καλλιόπη, Επιμελήτρια Α Παθολογίας

Εκπαιδεύονται δε για την λήψη ειδικότητας παθολογίας 10 ειδικευόμενοι ιατροί.
Το νοσηλευτικό προσωπικό αποτελούν νοσηλευτές με προισταμένη την κα Μ.Ιατροπούλου και αναπληρώτρια την κ. Σοφία Παναγηλίδου.
Γραμματέας της κλινικής είναι η κα Αλεξάνδρα Μουτσιούνα.