Κλινικό Έργο

Α΄ Χειρουργική Κλινική διαθέτει 34 νοσηλευτικά κρεβάτια κατανεμημένα σε 6 τετράκλινους θαλάμους, 4 δίκλινους και 2 μονόκλινους. Διαθέτει 5 χειρουργικές αίθουσες κάθε εβδομάδα. Το χειρουργείο είναι πλήρως εξοπλισμένο με όλο τον απαραίτητο ιατροτεχνολογικό εξοπλισμό και πραγματοποιείται όλο το φάσμα επεμβάσεων γενικής χειρουργικής και χειρουργικής ογκολογίας, καθώς και επεμβάσεις προχωρημένης λαπαροσκοπικής χειρουργικής. Κάθε Παρασκευή και κάθε 1η Τρίτη κάθε μήνα πραγματοποιούνται επεμβάσεις, που απαιτούν νοσηλεία μιας ημέρας, στα χειρουργεία του τμήματος βραχείας νοσηλείας και κάθε Τετάρτη μικροεπεμβάσεις στο Σηπτικό χειρουργείο στο τμήμα των Τακτικών Εξωτερικών Ιατρείων.

Η Α' Χειρουργική Κλινική λειτουργεί τακτικά εξωτερικά ιατρεία πέντε ημέρες την εβδομάδα:

Γενικής χειρουργικής πέντε φορές την εβδομάδα (Δευτέρα έως Παρασκευή)

Ιατρείο παθήσεων ανώτερου πεπτικού (οισοφάγος, στόμαχος, ήπαρ, πάγκρεας, χοληφόρα) δύο φορές την εβδομάδα (Τετάρτη και Παρασκευή)

Ιατρείο παθήσεων κατώτερου πεπτικού (παχέως εντέρου και πρωκτού) κάθε Τετάρτη και Πέμπτη

Ιατρείο Προχωρημένης Λαπαροσκοπικής χειρουργικής  κάθε Τρίτη

Ιατρείο μαστού κάθε Δευτέρα

Ιατρείο ενδοκρινών αδένων κάθε Τετάρτη

Η Α' Χειρουργική Κλινική συμμετέχει στο κυκλικό πρόγραμμα γενικών εφημεριών και πρωϊνών καλύψεων του νοσοκομείου.

ΓΕΝΙΚΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ ΠΑΠΑΓΕΩΡΓΙΟΥ - TK 56403 - ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ - ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑΚΗ ΟΔΟΣ - ΔΗΜΟΣ ΠΑΥΛΟΥ ΜΕΛΑ (ΠΕΡΙΟΧΗ Ν. ΕΥΚΑΡΠΙΑ)